Bicicletă din sistemul nextbike al Albei Iulia, ascunsă într-un cămin de canalizare după furt. Polițiștii locali au recuperat-o cu GPS
O bicicletă din sistemul nextbike al municipiului Alba Iulia a dispărut luni, 27 aprilie, dar a fost recuperată rapid de polițiștii locali. Semnalul GPS a dus autoritățile direct la un cămin de canalizare unde fusese ascunsă.
O bicicletă din sistemul public de ride-sharing nextbike al municipiului Alba Iulia a dispărut din circuit luni, 27 aprilie 2026, dar povestea s-a încheiat rapid: polițiștii locali au localizat-o cu ajutorul semnalului GPS, ascunsă într-un cămin de canalizare din apropierea locației unde fusese ultima oară marcată ca disponibilă.
Recuperarea rapidă demonstrează că sistemul de monitorizare GPS integrat în bicicletele nextbike funcționează ca un instrument eficient de descurajare a furturilor. Polițiștii locali au preluat cazul imediat după semnalarea dispariției.
Sursa: Alba24