Fabrica de Arme Cugir ar putea produce cea mai modernă pușcă de asalt din lume prin programul SAFE
Ministrul Apărării Radu Miruță a anunțat marți că Fabrica de Arme Cugir ar putea fi selectată să producă cea mai modernă armă de asalt din lume, în cadrul programului european de finanțare SAFE. Muniția ar urma să fie fabricată la Sadu.
Fabrica de Arme Cugir ar putea intra în producția celei mai moderne puști de asalt din lume, în cadrul programului european de finanțare SAFE. Declarația a fost făcută de ministrul Apărării, Radu Miruță, marți, 28 aprilie 2026, la ieșirea de la comisiile parlamentare de specialitate.
Potrivit ministrului, muniția aferentă acestei arme urmează să fie produsă la Sadu, completând astfel un lanț de producție integrat cu legătură în județul Alba. Dacă proiectul se concretizează, Cugir ar consolida rolul de centru strategic al industriei de apărare românești.
Sursa: Alba24